E-play Africa annual Billiard championship on 13 & 14 November 2021.

E-play Africa is back in style with the Billiard annual championship on 13 & 14 November 2021, This time round the championship is worth two million Ugandan shillings for the first four players out of the 64 participants who are yet to show their performances on the green bed come the stated dates.

This championship was started last year with the cash prizes of one million where a one top seed of uganda in Billiard Ssejemba Ibrahim clashed the reigning national champion and also seed number two Bwanika Mansoor at the finals of a Race to 7 where Ibrahim became the first winner of the championship.

This time round we have increased on the prizes to be won in order to make it a little bigger and more competitive where a winner will walk away with a one million Cash prize and a trophy well as the rest with also receive 500000, 2500000 and 100000 for the second, third and forth places respectively. we have a total of 64 players who have so far confirmed their presence for the tournament which will run for two days.

The following players are soon showing their best tactics on the green bed and we have categorized them under their managements as below;

  • TEAM OLLIVENDER ADAMS
    1. SSEWANKAMBO FAHAD
    2. LUBULWA SIMON
    3. MANDE STEVEN
    4. NAIGA LUKIA
    5. MUTESI RASHIDAH
  • TEAM MONEY MADE
    1. KATEREGGA BOB
    2. MUSON MUBARAK
    3. KATEREGGA JAMIL
    4. KASI AZIZ
    5. SEJJEMBA IBRAHIM
    6. SSEKIBUULE VICENT
    7. KATONGOLE HENRY
    8. MIVULE MAHAD
    9. SSENGOGE LAWRENCE
    10. DON SHID
  • TEAM MUKONO
    1. SAVIMBI
    2. OJEGERE GREGORY
    3. SSEMUKWANO ARNOLD
    4. JOSE MADLALA
    5. HABIB SSEBUGUZI
  • TEAM E-PLAY AFRICA
    1. BWIRE MUSTAPHA
    2. MUHOOZI SAM
    3. IVAN
    4. TENDO IVAN
    5. RICHARD
    6. SOLOMON NKWAKIRA
    7. FELIX
    8. ARAFAT
    9. LUYOMBYA FAHAD
    10. BRIAN
    11. DARIUS
  • TEAM MANAGER MAJIDUH
    1. KAYANJA IBRA
    2. AKAMPULIRA RONALD
    3. NNALUJJA ELMAJIDUH
    4. ODENG JOSHUA
  • TEAM STARWORLD WONDER
    1. SHIELD
    2. SIMON
  • TEAM SHARPSHOOTER
    1. SSEMUZIBU ABBEX
    2. KASOZI JOSEPH
    3. SSENYONJO GLORIOUS
    4. SSALONGO DAN
  • TEAM FORT PORTO
    1. IVAN MULUNGI
    2. RWAMAFA FELIX
  • OTHER TEAMS / INDIVIDUALS
    1.  KATONGOLE ALLAN
    2. BUKENYA MOSES
    3. LWANGA ENOCK
    4. BWANIKA GIDEON
    5. MAGEZI JOSEPH
    6. LUUTU MUHAMMAD
    7. SSEMBUUSI YUDAH
    8. KANYESIGYE IVAN
    9. OPIO MOZE
    10. BWANIKA MANSOOR
    11. KAMUGASHA BENARD
    12. OYET TITUS
    13. SSETUMBA GEOFREY
    14. ASSASSIN
    15. MUHIIRE CALEB
    16. BOGERE RODGERS
    17. TUMUSIIME ROBERT
    18. ODONG KENETH
    19. NIMUSIIMA RITAH
    20. LUTAAYA TIMOTHY
    21. LUTAAYA GEORGE

The first and the second round all games will be race to 5frames and later on the frames will increase at the quarter final where it will be a race to 7frames and the semis will race to 9frames well as the finals will be race to 11frames, we shall have a live coverage for 3games per session.

 

writes : LUYOMBYA FAHAD.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.